ZİRKONYUM KAPLAMA NEDİR?

“Zirkonyum Kaplama Nedir?” sorusu sürekli karşımıza çıkan ve en çok merak edilen konu. Bu Yazımızda sizlere Zirkonyum Nedir?  anlatacağız.

ZİRKONYUM KAPLAMA NEDİR?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte diş hekimliğinde de daha estetik daha dayanıklı materyaller ortaya çıkmıştır. Zirkonyum da bu materyallerden biridir. Zirkonyum kaplama nedir sorusu da sıkça bize sorulmaktadır. Zirkonyum kaplama nedir, zirkonyum kaplama estetik olmayan ve alttan yansıyan metal altyapı yerine kullanılan beyaz metal elementtir.

zirkonyum kaplamalar

Çağımızda estetik beklentiler sürekli yükselmekte ve diş hekimlerinden de daha estetik işlemler beklenmektedir. Doğal, beyaz ve şekilleri düzgün dişlerin talebi gitgide artmaktadır. Bu da Zirkonyum kaplama nedir sorusunu açıklamanın gerekliliğidir. Zirkonyum kaplama tedavisi metal seramik porselen kaplama tedavisinin alternatifi niteliği taşımaktadır. Metal seramik porselen kaplama tedavisinin dezavantajı olan metal yorgunluğu ve metalin alttan yansıması zirkonyum kaplamada mevcut değildir. Zirkonyum kaplama tedavisinin iki çeşidi vardır. Bir tanesi tamamen zirkonyum olan monoblok zirkonyum kaplama bir diğeri de zirkonyum altyapı üstü porselen kaplamadır. Monoblok zirkonyum daha dayanıklı olmakla birlikte zirkonyum altyapı üstü porselen daha estetik bir görünümdedir. Zirkonyum kaplama tedavisi normal dişlerde uygulanabileceği gibi implant üstü dişlerde de uygulanabilmektedir. Zirkonyum materyalinin kırılma dayanımı çok yüksektir. Aynı zamanda zirkonyum materyali üzerinde oluşan mikro çatlakları kendi kendine onarmaktadır. Diş hekimleri dişleri kesip ufalttıktan sonra dijital veya konvansiyonel yöntemlerle ölçü almakta ve laboratuvara yollamaktadır. Dişlerin tamamen takılması 2 haftayı bulabilmektedir. Altyapı ve üstyapı provaları gerekmekte ve hastanın estetik istekleri bu provalarda hasta ile kararlaştırılmaktadır. Diş formları, diş renkleri hasta ile karar verilerek istenilen gülüşe ulaşılmaktadır. Gülüş tasarımı simülasyonu yapılarak hastalara tedavi öncesinde fikirler sunulmaktadır. Gülüş tasarımında yüz şekli, hastanın karakteristik yapısı, dudak hattı, diş eti miktarı, diş eti görünürlüğü, göz hattı, yüz hatları, yüz yüksekliği, diş görünürlüğü, gülme hattı gibi detaylara dikkat edilmektedir.

Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde zirkonyum kaplama nedir sorularına deneyimli uzman kadro ile cevap vermekte ve hastanın aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaktayız. Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde zirkonyum kaplama tedavisi uygulamak ve gülüşünü güzelleştirmek isteyen hastalarımızdan panoramik film alarak ve ağız içi muayene ederek tedaviye uygunlukları söylenmektedir. Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde dişlerinize preparasyon işlemi yapıldıktan sonra daimî dişleriniz teslim edilene kadar geçici dişler yapılarak bu süreçte dişsiz kalmanız engellenmektedir. Diş preparasyon işlemi lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde geçmektedir. Dişlerin kesimi 1 günde bitirilmektedir. Gereken durumlarda diş etinin güzel durması ve zirkonyum kaplamanın daha doğal durması için geçici dişlerle bir hafta kadar beklenmesi gerekebilmektedir. 1 haftanın sonunda ölçü alınarak daha doğal ve estetik gülüşlere kavuşulması sağlanmaktadır.

zirkonyum kaplama nedir?
Müşteri Hizmetleri
1
Beyaz Işık
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?