ŞEFFAF DİŞ TELİ Mİ? METAL DİŞ TELİ Mİ?

“Şeffaf Diş teli mi? Metal diş teli mi?” sorusu sürekli karşımıza çıkan ve en çok merak edilen konu. Bu Yazımızda sizlere Şeffaf Diş teli mi? Metal diş teli mi? anlatacağız.

ŞEFFAF DİŞ TELİ Mİ? METAL DİŞ TELİ Mİ?

Diş çapraşıklıkları ve çene konum bozuklukları toplumda sıkça görülen bir durumdur. Şeffaf diş teli mi metal diş teli mi sorusu her daim hastaların aklını karıştırmaktadır. Şeffaf diş teli mi metal diş teli mi sorusunu bu yazımızda cevaplayacağız. Diş teli tedavisi ortodonti tedavisinin içeriğidir. Diş teli braket denilen metal veya porselen bloklara oturarak dişlerin istenilen eksende kaymasını sağlamaktadır.

Şeffaf Diş teli nedir? metal diş teli mi nedir?

Diş konum bozuklukları ve çene bozukluklarında diş teli tedavisi her zaman tercih edilen bir yöntem olmuştur. Şeffaf diş teli mi metal diş teli mi sorusu bolca sorulmaktadır. Diş teli tedavisi estetik açıdan hastaları rahatsız etmektedir. Bu yüzden şeffaf diş teli ortaya çıkmıştır. Şeffaf diş teli tedavisi aslında telin şeffaf olması değildir. Diş teli metal olmak zorundadır. Dişlerin üzerine yerleştirilen braket isimli parçalar şeffaf olabilmektedir. Braket parçaları seramik materyali kullanılarak şeffaf şekilde üretilmiştir. Braketler diş üzerine kompozit ile sabitlenen dişlerin tel üzerinde istenilen konuma doğru kaymasını sağlayan parçalardır. Şeffaf diş teli tedavisinin uygulanması tedavi sürecini ve tedavi sonucunu etkilememektedir. Şeffaf diş telinin metal diş teline göre avantajı dışarıdan belli olmamasıdır. Hastalar estetik olarak şeffaf diş teline yönelmektedir. Ağızda süt dişlerinin hepsi düştükten sonra daimi dişlerin sürmesi ile diş teli tedavisi yapılabilmektedir. Daimi dişlerin sürmesi 13 yaşını bulmaktadır. 13 yaşından itibaren herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yetişkin, genç ve çocuk hastalara uygulanabilmektedir. Diş teli tedavisinin gerekliliği kadar erken yaşta tespit edilirse tedavinin süresi o kadar kısa olabilmektedir. Bunun nedeni büyüme ve gelişmenin genç yaşlarda daha hızlı olması ve yönlendirmenin daha kolay olabilmesidir. Diş teli tedavisi yaklaşık 1,5 yıl ile 2 yıl sürmektedir. Aylık kontrollerle tedavi süreci takip edilmektedir. Diş teli tedavisinde ağız hijyeni kusursuz olmalıdır. Kötü ağız hijyeni diş hareketlerini engellemekte ve tedavi sürecini uzatmakta ve ağızda çürükler oluşmaktadır.

Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde ortodonti uzmanları tarafından şeffaf diş teli mi metal diş teli mi sorusu cevaplanmaktadır. Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde diş teli tedavisi ile dişlerdeki çapraşıklıklar çözülmektedir. Estetik beklentisi yüksek olan hastalarımıza şeffaf braketlerle tedavi imkânı sunmaktayız. Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde diş teli tedavisinde haftada bir rutin kontrollerle tedavinin gidişatı takip edilmektedir. Tedavisi biten hastanın braket ve diş telleri sökülmektedir. Tedavi bitiminden sonra muhakkak tedavinin geri dönmesini engelleyici elemanlar kullandırılmalıdır. Bunlar iki çeşittir. Birisi şeffaf plak bir diğeri retainer telidir. Şeffaf plak geceleri takılarak tel tedavisinin geri gelmesi engellenmektedir. Retainer teli ise ön dişlerin arka yüzeyine sabitlenmektedir. Estetik olarak avantajı hiçbir şekilde dışarıdan görünmemesidir.

Şeffaf Diş teli mi metal diş teli mi
Müşteri Hizmetleri
1
Beyaz Işık
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?