KANAL TEDAVİSİNDEN SONRA DİŞ FIRÇALANIR MI?

“Kanal Tedavisinden sonra Diş Fırçalanır mı” sorusu sürekli karşımıza çıkan ve en çok merak edilen konu. Bu Yazımızda sizlere Kanal Tedavisinden sonra Diş Fırçalanır mı? anlatacağız.

KANAL TEDAVİSİNDEN SONRA DİŞ FIRÇALANIR MI?

Kanal tedavisinden sonra diş fırçalanır mı sorusu her zaman hastaların kafasını karıştırmıştır. Kanal tedavisinden sonra diş fırçalanır mı sorusunu bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz. Kanal tedavisi ilerleyen çürüklere uygulanan dişi kurtarmak ve ağız içinde tutmak için uygulanan son tedavi yöntemidir.

kanal tedavisinden sonra diş ne zaman fırçalanır

Kanal tedavisi, dişin çekime gitmemesi için uygulanan kurtarma tedavisidir. Kanal tedavisi, çürüğün dişin içerisindeki steril pulpa odasına kadar ilerlemesi sonucu gerekli hale gelir. Pulpa odasına kadar ulaşan çürük nosireseptörleri uyararak ağrı yapmaktadır. A tipi ve C tipi nosireseptörleri ağrıyı oluşturur ve beyne iletir. Diş mekanik, kimyasal ve termal uyaranlara hassas gelir. Sıcak ve soğuğa hassasiyet, perküsyonda ağrı ve gece ağrısı kanal tedavisi gerektiğinin göstergeleridir. Gece histamin seviyeleri arttığında da dayanılmaz bir ağrı oluşur. Kanal tedavisi lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. Dişin hassas olan sinirleri, kök altındaki iltihap sonucu ortamın asidik seviyelerinin artması sonucu lokal anestezi tarafından uyuşturulamayabilir. Böyle bir durumda dişteki çürük temizlenerek dişin pulpa odasına ulaşılır ve dişin sinirini rahatlatıcı materyaller konur. Lokal anestezi ile uyuşturulan dişin çürüğü temizlenir ve pulpa odasına ulaşılır. Pulpa odasının içindeki sinir ve kanal duvarlarındaki enfeksiyon kanal içinden uzaklaştırılır. Mekanik ve kimyasal yöntemlerle kanal içi dezenfeksiyon sağlanır. Kanal tedavisinde kullanılan eğelerle kanal aşama aşama şekillendirilerek ideal kanal genişliğine ulaşılır. Eğeler el eğeleri ve döner aletler olmak üzere iki çeşittir. Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle döner aletlerle kullanılan eğeler sayesinde kanal tedavisinin başarı oranı artmıştır. İdeal kanal tedavisinde kök ucuna kadar kanalın şekillendirilmesi gerekmektedir. Kanal tedavisi bir seans sürebileceği gibi kök altında iltihap olduğu durumlarda kanal içine medikamentler konularak bir hafta beklenir ve iki seansta kanal tedavisi bitirilir. Seans aralarında geçici dolgu konulur. Kanal tedavisi bittikten sonra dişin daimi dolgusu yapılır. Kanal tedavisinden sonra diş fırçalanır mı sorusu dişin çürümeye devam etmemesi için sorulması gereken en önemli sorudur.

Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde kanal tedavisinden sonra diş fırçalanır mı gibi hastaların aklına takılan sorular cevaplanarak hastalarımıza kanal tedavili dişlerine nasıl bakmaları gerektiği açıklanmaktadır. Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde dişte madde kaybı büyükse kanal tedavisinden sonra dişe kaplama tedavisinin yapılması gerektiği doktorlarımızca anlatılır. Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde kanal tedavisi tamamen ağrısız ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Kanal tedavisinden sonra dişler fırçalanmaya devam edilmelidir. Kanal tedavisi görmüş bir diş çürümeye devam edebilir. Kanal tedavisinin yapılması dişin çürümeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden dişleri günde minimum 2 kere olmak üzere fırçalamaya devam etmeliyiz.

kanal tedavisinden sonra diş fırçalanır mı?