FLÖRÜRSÜZ DİŞ MACUNU FAYDALI MIDIR?

“Florürsüz diş macunu faydalı mıdır?” sorusu sürekli karşımıza çıkan ve en çok merak edilen konu. Bu Yazımızda sizlere florürsüz diş macunu faydalı mıdır?  anlatacağız.

FLÖRÜRSÜZ DİŞ MACUNU FAYDALI MIDIR?

Kişilerin ağız ve diş sağlığının korunması için en önemli husus, ağız ve diş temizliğine verilen önemdir. Çocukluk döneminden sonra diş ve ağız temizliğine verilen önem, kişilerde oluşabilecek olan dental problemlerin önüne geçmektedir.

florürsüz diş macunu faydalı mıdır

İşte bu sebeple ağız ve diş  temizliğinin nasıl yapılması gerektiği, diş fırçası ve diş macunu seçimi  ağız sağlının tesisi için büyük önem taşımaktadır. Diş macunlarının büyük bir kısmı ise, az miktarda bile olsa florür içermektedir.

Peki  az miktarda bile olsa florür içeren florürlü diş macunları insan sağlığı için tehlikeli midir? Öncelikle florür doğada mevcut bir mineraldir. bu doğal halinden farklı olarak sadece diş macunlarında değil sularda, paketli gıdaların bir kısmında, sigarada, sakinleştirici ilaçların bir bölümünde ve gazlı içeceklerde bulunan florür ise farklıdır. Dişlerdeki çürümenin önüne geçtiği için diş macunlarının büyük  bir kısmı florür içermektedir. Çürüğe engel olmak gibi bir faydaya sahip  olmasının yanı sıra florun vücutta fazla miktarda bulunmasının bir takım sağlık problemlerini tetiklediğine  ve bağışılık sisteminin zayıflamasına sebep olduğuna  yönelik çalışmalar mevcuttur. Vücuttaki florür miktarındaki artış başta Sinir sistemini ve epifiz bezinin çalışmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikle florür ve IQ seviyesinde ters bir oran söz konusudur. Ek olarak florür, ürolojik problemlere, kemik erimesine sebep olduğuna yönelik araştırma sonuçları bulunurken; tiroid bezinin çalışma fonksiyonuna da zarar verdiğine yönelik çalışmalar mevcuttur. 
Florürün  olası zararlı etkilerinden korunmak mümkün müdür? mümkünse bunun yolu nedir?

Son yıllarda florürün insan sağlığına olan zararları faydalarından daha fazla konuşulmakta olduğundan diş hekimlerinin bir kısmı florürlü diş macunları yerine, florürsüz diş macunlarının kullanılmasını hastalarına önermektedirler. Dişlerdeki çürümeler ise düzenli fırçalama ve diş ipi kullanılarak florürsüz diş macunlarıyla da önlenebilmektedir. Bu sebeple florürün insan sağlığı için olası bir tehdidinden korunmak amacıyla florürsüz diş macunları kullanılabilir. bBununla beraber vücuda giren florür miktarının kontrolde tutulması amacıyla florürsüz diş macunu tercih edilmesine ek olarak, kişilerin florür içeren paketli gıda ve gazlı içecek tüketiminden kaçınmaları florürün zararlarından korunmaya yardımcı olacaktır. İçme suyu, gargara suyu konusunda da florürsüz bir tercih kişinin florürün zararlarından korunması açısından önemli noktalardandır.

florürsüz diş macunu yararlı mıdır?
Müşteri Hizmetleri
1
Beyaz Işık
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?