Esenler Endodonti (Kanal Tedavisi)

Esenler Endodonti Tedavisi, Kanal tedavisi hasar görmüş ya da iltihaplanmış  dişi onarmak ve çekim işlemi olmadan kurtarma yapılan bir tedavidir. Dişin, diş etinin üstünde olan, ağız içinde olan kısmına kuron; ağızda görünmeyen, kemik içinde olan kısmına ise kök adı verilir. 

Endodonti (Kanal Tedavisi) Randevusu Al

Esenler Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodonti (Kanal Tedavisi) anlayabilmek için, öncelikle kısaca diş anatomisinden bahsedelim. Dişin, diş etinin üstünde kalan, ağız içinde gözüken kısmına kuron; ağızda görünmeyen, kemik içinde kalan kısmına ise kök adı verilir. Dişler, birkaç tabakadan oluşmaktadır. En dış katman; dişeti sınırının üzerinde görülen mine tabakasıdır. Mine tabakasının altında dentin adı verilen bir yapı mevcuttur. Dişin dış dokuları olan mine ile dentinin altında yumuşak bağ dokusu olan dişin canlı kısmını oluşturan pulpa dokusu bulunmaktadır, halk arasında “dişin siniri” olarak bilinir. Damar sinirden oluşan bu dokuya pulpa adı verilir.

Esenlerde Endodonti (Kanal Tedavisi), Çürük ya da travma gibi sebeplerle diş pulpasina kadar ilerlemiş olan problemler ile ilgilenen ve tedavisini yapan diş hekimliği dalıdır. Böyle durumlarda enfeksiyonu gidermek, yayılımını önlemek amacıyla, doğru teşhis ve planlamayla ilgili dişlerin tedavisi yapılmalıdır. Hastaya anestezi uygulandıktan sonra dişin ağız içerisinde gözükmeyen kök kısmında yer alan ilgili doku uygun bir şekilde uzaklaştırılır, diş kanalları özel cihazlarla şekillendirilip dezenfektan solüsyonlarla temizlenir ve doku dostu materyalle sızdırmaz bir şekilde doldurulur. Esenlerde endodonti hekiminin bazı uygun gördüğü durumlarda birkaç seansta tedavi tamamlanabilir. Sonrasında dişin daimi dolgusu yapılarak tedavi sonlandırılır.

Dişin kök kanal sistemi karmaşık yapıda olduğu için, bazı durumlarda tedavi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu da diş kaybına neden olabilir. Bu nedenle kanal tedavilerinin Esenlerde endodonti uzman hekimlerince gerçekleştirilmesi gerekir. Size en iyi hizmeti verebilmek adına Esenlerde Endodonti birimimize bekleriz.

Şube

Personel

KLİNİKLERİMİZ