ÇOCUKLARDA DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Beyaz Işık

ÇOCUKLARDA DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer adlı yazımızda bugün ağrıya neden olabilecek nedenleri ve bunların çözümlerini sizlerle paylaşmış olacağız. Çocuklarda diş sağlığı yetişkinlerin diş sağlığı kadar önemlidir. Süt dişlerinde de sinirler mevcuttur ve çürük çok ilerlemişse ağrı yapabilmektedir.

çocuklarda diş ağrısı

Toplumumuzda “nasıl olsa altından kalıcı dişler gelecek” düşüncesi mevcut olduğundan süt dişlerindeki rahatsızlıklar sürekli ertelenmektedir. Süt dişlerindeki rahatsızlıklar çocuklarımızda huzursuzluk, ateş ve iltihap yapabildiği gibi, kalp rahatsızlığı problemlerine de yol açabilmektedir. Hastalarımız genellikle “dün gece dişimiz ağrıdı” şeklinde kliniğe başvurmaktadırlar. Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer dendiğinde dişin ağrı nedenleri iyi anlaşılmalıdır çünkü Bu diş ağrısının nedenleri, süt dişinin altından daimi diş gelmesi sonucu sallanması, derin çürükler ve travmaya bağlı dişlerde oluşan kırık ve hareketliliktir.

Ağız içerisindeki çürükler çocukların beslenmesinde olumsuzluklara, ağrıdan dolayı çocuğun dikkatinde dağınıklığa, huzursuzluğa, eğer müdahale edilmezse bakterilerin dişin kökünde ilerlemesi sonucu kök altında apselere neden olmaktadır. Apse durumunda ateş yükselebilmekte, yüzde göz altına kadar ulaşan şişme ve morarma görülebilmektedir. Süt dişleri alttan gelecek daimi dişlere rehberlik görevi görmektedir. En önemlisi de Daimi dişin kökünün üçte ikisi oluşmadığı sürece süt dişleri ağızda durmalıdır. Zamanından önce çekilmesi gereken süt dişlerinin rehberlik görevinin yer tutucu uygulamasıyla korunması gereklidir. Böylece daimi dişin geleceği yer korunmuş olmaktadır. Ağrı olan dişlerde acil müdahale olarak dişin olduğu bölgeye dışarıdan 5’er dakika arayla buz uygulaması yapılabilir veya dişin olduğu bölge fırçalanarak rahatlatılabilir. Ağrı bunlara rağmen azalmazsa ağrı kesici verilerek çocuğun diş hekimine gidene kadar ağrısı giderilebilir.

Çocuk hastalarımız düşme veya çarpışma ile dişlerini kırabilir veya diş yerinden fırlayabilir çünkü Kırık parçaların ya da yerinden fırlayan dişin solüsyon içinde saklanması gerekmektedir. Bunun için en uygun solüsyon süttür. Sütün içine parçalar koyularak en kısa zamanda diş hekimine gitmek gerekmektedir. Diş hekimine ne kadar erken gidilirse başarı şansı o kadar yüksek olmaktadır. Ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de çocukların dişlerini fırçalamak için bütün dişlerinin sürmesini beklemektir. Yapılan araştırmalar bakterilerin dişler çıkmadan önce de ağızda kolonileştiğini göstermektedir. Bu yüzden ağıza süren ilk dişlerden itibaren ağız fırçalanmalıdır.

Beyaz Işık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusu bütün hekimlerimiz tarafından tüm detaylarına kadar anlatılmaktadır. Beyaz Işık polikliniklerinde çocuk hastalarımıza gereken ilgiyi korkusuz ve sıcak yaklaşımla beraber duygusal travma yaratmadan uygulamaktayız. Kliniklerimiz de korkusu olan çocuk hastalarımımza genel anestezi altında tek seferde ve yüksek kalitede dental tedavilerini yapmaktayız.

çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer
Müşteri Hizmetleri
1
Beyaz Işık
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?