ÇATLAK DİŞ SENDROMU NEDİR?

“Çatlak Diş Sendromu Nedir?” sorusu sürekli karşımıza çıkan ve en çok merak edilen konu. Bu Yazımızda sizlere Çatlak Diş Sendromu Nedir?  anlatacağız.

ÇATLAK DİŞ SENDROMU NEDİR?

Çatlak diş sendromu nedir sorusu hastaların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir.Çatlak diş sendromu dişin meziodistal olarak ikiye ayrılmasıdır. Hastalar çiğneme sırasında ağrı şikayetiyle hekime başvurur. Ağrı ağzı açarken genellikle daha çok hissedilir. Bu semptomlara ek olarak dişte hassasiyet de oluşabilir. Tespiti radyografik olarak oldukça zordur. Klinik bulgular doğrultusunda çatlak diş sendromu teşhis edilebilir.

zirkonyum kaplamalar

Çatlak diş sendromu nedir ve nasıl oluşur diye düşünüldüğünde dişlerin en dış tabakası olan mine yüzeyinde çatlak oluşumu başlar müdahale edilmediği takdirde çatlak ilerleyerek çatlak diş sendromuna yol açar. Dişteki çatlağın ilerlemesi sonucunda oluşan bu durumun tedavisi ise ne yazık ki dişin çekimidir. Peki çatlak fark edildiğinde hangi tedavi uygulanabilir? Mine yüzeyinde oluşan bir çatlak akışkan kompozitlerle veya bond uygulaması ile o bölge kapatılabilir ve ilerlemesi kontrol altına alınabilir. Bu işlem uygulandığında hastalar düzenli kontrol altında olmalıdır.

Çatlağın dentine ilerlediği durumda ise kompozit veya amalgam dolgu tedavi seçeneği olarak düşünülemez. Dişe tam veneer uygulanması, ortodontik bant uygulanması yapılabilir. Dişte tam olarak ayrılma gerçekleşti ise dişin çekimi endikedir. Çatlak diş sendromu nedir sorusuyla beraber neden oluşabileceği de önemlidir. Çatlak diş sendromunun birden fazla nedeni vardır. Diş sıkan kişilerde, büyük dolgulu dişlerde ve kanal tedavisi görmüş dişlerde meydana gelebilmektedir.

Çatlaklar gözle tespit edilemediğinden fark edilmesi çok güç bir durumdur. Dişe basınç uygulanarak çatlak dişin tespit edilebileceği gibi pamuk rulo veya plastik diskler ısırtılarak tespit edilmeye çalışılır. Eğer diş çatlaksa ısırdıktan sonra kısa süreli ama şiddetli bir ağrı görülmektedir.Çiğneme yaparken, besinleri ısırırken ve dişlerin soğuk ve sıcağa maruz kaldığı durumlarda sızlamanın olması çatlak dişe sahip olunduğunun göstergesi olmaktadır.

Beyaz ışık Ağız Diş Sağlığı polikliniklerinde çatlak diş sendromu nedir sorusu hekimlerimizce detaylı bir muayene sonrası hastalarımıza anlatılmaktadır. Kliniklerimiz de çatlağın durumuna göre bonding , kanal veya kaplama tedavisi uygulanmaktadır. Beyaz Işık Diş Polikliniklerin de lokal anestezi altında çatlaklara müdahale edilerek hastanın ağrılarına son verilmektedir. Bonding tedavisi daha ufak çatlaklara uygulanırken, çatlak eğer dişin kanalına kadar ilerlediyse kanal tedavisi de uygulanmalıdır. Çatlakların daha derinleştiği ve özellikle dişi ikiye ayırdığı durumlarda kaplanmalıdır.

çatlak diş sendromu
Müşteri Hizmetleri
1
Beyaz Işık
Merhabalar Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?